Novinky

MUDr. Zbyněk Mlčoch - mou vášní je být v přírodě s rostlinami...

22.5.2024

Máme radost, že naše pozvání přijal MUDr. Zbyněk Mlčoch, který je lékařem a už od svých 14 let se věnuje léčivým rostlinám

 Co o sobě říká?

"Mou vášní je být v přírodě s rostlinami, cítit jejich přítomnost a vůni. Léčivky mám v oblibě i protože vím, že opravdu fungují a pomáhají. Jde jen o to, vědět kterou rostlinu vzít a dát nemocnému pacientovi. A v praxi zažívám nejednou okamžiky, kdy si klasická medicína ´láme zuby,´ zatímco byliny jsou schopny často bravurně zabrat a pomoci. Vynikající efekty mají např. v oblasti gynekologie, porodnictví, kožní, srdečně cévních, neurologických a nebo třeba autoimunitních onemocnění.

Lidé mne často chválí, že jim radím a pomáhám, ale podle mého názoru by měli daleko více chválit hlavně rostliny. To ony jsou ten velký zázrak a dar, který máme povětšinou zdarma v naší přírodě. Já jsem pouhá spojka mezi přírodou a bylinkovými pacienty."

Rád o sobě ale říká, že je praktik, protože každý rok už na konci zimy vyráží do přírody a pokukuje co kde roste. Od března do října pak prochází louky, mokřady, okolí potoků, lesy a mapuje bylinkový terén. 

Léčivé rostliny suší, dělá z nich tinktury, oleje a v poslední době také bylinné masti s přídavky esenciálních olejů. Aktuálně se snaží postupně poodhalit svět léčivých dřevokazných hub a chtěl by být, po vzoru slavného bylináře Pavla Váni, časem schopen bylinami pomoci i nemocným zvířatům.

V roce 2015 Zbyněk založil velký bylinkový web www.BylinkyProVsechny.cz , který aktuálně čítá kolem 2500 stránek s již šestnáctimilionovou návštěvností. 

Co se týče činnosti pro veřejnost, od roku 2019 pořádá bylinkové přednášky, kurzy, besedy a vycházky do přírody.

Dlouhodobě pokorně uznává heslo „vím, že nic nevím“ a proto se nebojí zeptat se svých kolegů, pokud si neví rady. Patří mezi ně beze sporu například bylinář Vláďa Vytásek a nebo MUDr. Alena Hamplová. Od roku 2020 odhaluje krásy a taje tradiční čínské medicíny. Od roku 2023 se seznámil se základy reflexní terapie, která jej zaujala.  

Můžete se těšit na přednášku ÚVOD DO BYLINÁŘSTVÍ A ADAPTOGENY v pátek 6.9. od 11.00 - 13.00 hod. v přednáškovém sále Zázračná studánka (hala NA2).

Zpět

Partner festivalu
Mediální partner
Mediální podpora

Pořadatel

Černá louka s.r.o.
Ostrava - Moravská Ostrava
702 00

IČ: 26879280
DIČ: CZ26879280

Manažerka festivalu

Zuzana Boháčová
+420 602 593 447
zuzana.bohacova@cerna-louka.cz

 

Marketing festivalu

Denisa Urbanová
+420 723 982 003
denisa.urbanova@cerna-louka.cz